Legalne rozmówki ze studentami o nieruchomościach
W jaki sposób, znaleźć mieszkanie do wynajęcia lub kupna? Szukać na własną rękę czy może podjąć współpracę z biurem?
Z racji wykonywanego zawodu zawsze, a w zasadzie od 13 lat, polecam współpracę z biurem nieruchomości. Powodów jest wiele. Wprawdzie, aby ją rozpocząć musisz podpisać Umowę pośrednictwa (każdy pośrednik ma ustawowy obowiązek zawierania Umów pośrednictwa w formie pisemnej pod rygorem nieważności). To jest ten moment kiedy ustalasz z nim parametry poszukiwanej nieruchomości (lokalizacja, standard, wyposażenie, koszty utrzymania, czas na jaki chcesz wynająć lokal itp), wzajemne obowiązki (również po stronie pośrednika), a także kwotę wynagrodzenia za wykonaną usługę. Z jakimi kosztami musisz się liczyć? Będzie to maksymalnie jednomiesięczny czynsz najmu brutto. Oznacza to, że jeżeli zdecydujesz się na wynajem mieszkania za 1.300zł plus koszty (czynsz administracyjny, opłata za prąd, wodę, gaz, ogrzewanie) wynagrodzenie biura wyniesie maksymalnie ….1.300zł.
Co zyskujesz za tą kwotę? Myślę, że przede wszystkim możliwość obejrzenia aktualnych ofert spełniających Twoje oczekiwania, wsparcie i doradztwo (jeśli nie znasz miasta, przepisów itp.), ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Ale po kolei. Jeśli zdecydujesz się na samodzielne poszukiwanie będziesz musiała/musiał przedrzeć się przez kilkanaście stron ogłoszeń na portalach. Nie wszystkie będą aktualne. Nie z każdym uda Ci się skontaktować. Być może znajdziesz jakąś okazje w mediach społecznościowych. Być może ktoś zażąda od Ciebie wpłaty określonej kwoty rezerwacji….szczególnie w tym momencie powinna zapalić się Tobie czerwona lampka.
Pośrednik wiele czynności wykona za Ciebie. Wyszuka tylko aktualne oferty, przedstawi Ci je i przygotuje prezentacje wybranych przez Ciebie mieszkań, prawidłowo sporządzi Umowę najmu albo ją dokładnie sprawdzi pod kątem prawnym jeśli nie będzie reprezentował właściciela mieszkania. Dopilnuje kwestii związanych zarówno z rezerwacją (ta najczęściej jest zwracana w momencie zawierania Umowy najmu) jak i kaucją, którą wpłacamy w momencie zawierania Umowy. Będzie z Tobą w kancelarii notarialnej jeśli właściciel zażąda Umowy najmu okazjonalnego. Nie obawiaj się takiej formy Umowy – Twój pośrednik dokładnie Ci wszystko wytłumaczy, możesz także liczyć w tej sytuacji na wsparcie notariusza. I oczywiście nie zostawi Cię w momencie przekazywania mieszkania. Sporządzi Protokół zdawczo - odbiorczy. To bardzo ważny dokument. Dopilnuje, aby szczegółowo opisać w nim stan techniczny mieszkania, jego wyposażenia, a także co najważniejsze wszystkich liczników (dzięki temu będziesz płacić wyłącznie za swoje zużycie mediów). Dopiero w momencie przekazania kluczy pojawi się faktura za usługę i formalnie zakończy się Wasza współpraca. Dobry pośrednik będzie jednak dla Ciebie wsparciem przez cały czas trwania Umowy. I z pewnością pojawi się w momencie kiedy będziesz opuszczać mieszkanie.
Pamiętaj, że są także biura, które mogę pomóc Ci jedynie w sfinalizowaniu Umowy najmu. Jeśli borykasz się z problemem znalezienia mieszkania na wynajem pamiętaj, że co roku we wrześniu Polska Federacja Rynku Nieruchomości organizuje akcje Bezpieczny najem, skierowaną właśnie do studentów.