Bardzo często w życiu prywatnym negocjujemy. Chyba lepiej wychodzi nam to podczas zagranicznych wczasów, ale....Nie oznacza to że będąc u siebie tego nie robimy. Negocjujemy z żoną, mężem, dziećmi (niestety), pracodawcą lub pracobiorcą. Czasami w sklepie. Czasami na osiedlowym rynku - tu akurat osobiście tego nigdy nie robię. Wyprodukowanie żywności uważam za wielki wyczyn. To niezwykle ciężka praca non stop. Bez wolnego. Bez wymówek. Dni ustawowo wolnych. Świąt. Bez taryfy ulgowej. Takie zakupy , osobiscie robie zawsze u rolników. Mam dla tych ludzi wielki szacunek. Dla ich pracy, determinacji i poświęcenia. Ale poza moim i Twoim osiedlowym ryneczkiem robimy to. Czasami z usługodawcą. Z klientem. Z właścicielem...
W branży nieruchomości negocjacje są nieodłącznym elementem pracy Pośrednika. Rozpoczynają się w momencie nawiązywania współpracy od wynegocjowania naszego wynagrodzenia. Bez świadomości i określenia zakresu naszych czynności i działań oferuje się nam tak na dzień dobry 1% I to brutto .....
Dla naszych Klientów negocjujemy
✔ cenę nieruchomości - czasami negocjacje sięgają od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych,
✔ terminy umów czy wydania lokalu - zdarza się, że aktualny właściciel chce pozostać w już nie swojej nieruchomosci jeszcze kilka miesięcy,
✔ warunki przekazania nieruchomości ... często kością niezgody stają się elementy wyposażenia mieszkania czy ogrodu,
✔ negocjujemy także taksę notarialną - wszystko, aby obniżyć całkowity koszt nabycia wymarzonej nieruchomości.
Negocjujemy więc wszystko co wiąże się z przeniesieniem własności.
Jeśli chcesz powierzyć tą czynność Pośrednikowi sprawdz jego predyspozycje i kompetencje. Nie każdy, czasami samozwańczy i bez doświadczenia czy odpowiedniego przygotowania, negocjator pomoże Ci osiągnąć wymarzony CEL. Przy braku podstawowej wiedzy a także mechanizmów psychologicznych czy negocjacyjnych możesz stracić upatrzoną i wymarzoną nieruchomość. Może się okazać, że Sprzedający nie będzie chciał rozmawiać z Klientem którego Pośrednik/Pełnomocnik będzie arogancki a zamiast negocjacji będzie szedł w kierunku.... szantażu .
Negocjacje to niezwykle subtelne zadanie. Wymagają dużych umiejętności i osobistych predyspozycji. Oparte na doświadczeniu, ogromnej wiedzy i odporności psychicznej. Umiejętność przewidywania i znajomość psychologii okazują się nieocenionym bagażem doświadczeń negocjatora. Czasami będzie to mediacja. Ważne aby osiągnąć założony cel. W konwencji wygrany-wygrany.
Potrzebujesz w tym zakresie pomocy? Zapraszam serdecznie do współpracy z LIBERA Nieruchomości. 10 lat doświadczenia na rynku nieruchomości. Setki wynegocjowanych umów, sfinalizowanuch transakcji i zadowolonych klientów .
6. ZROZUMIENIE
Rzecz nadzwyczaj ważna. O wzajemnym traktowaniu się i relacji na linii Klient - Pośrednik.
Klient dzwoni do biura w poszukiwaniu wymarzonej nieruchomości. Traktuje tą rozmowę poważnie. Zostawia parametry poszukiwania. Określa budżet. Podaje maila. Prosi o przesłanie ofert. Za kilka dni kiedy Pośrednik oddzwania okazuje się, że Klient nie miał czasu przejrzeć maila. Zmienił parametry. Już w sumie szuka nie 2 ale 3 pokoi. I nie we wschodniej części miasta tylko w zachodniej. Zdarza się, że Pośrednik nie wysyła maila i nie oddzwania.
Dlaczego tak się dzieje? Z jednej strony Klient ze swoją potrzebą nabycia mieszkania czy innej nieruchomości. Jeden jedyny w swoim rodzaju.
Po drugiej stronie Pośrednik, który takich telefonów odbiera średnio np. 5 w tygodniu. Nie może pracować dla każdego dzwoniącego. Tym bardziej, że Klienci często zmieniają parametry. Czasami idą obejrzec dom, bo chcą wybudować sobie identyczny. Czasami oglądają mieszkania, bo nie wiedzą jak zaaranżować swoje. Czasami prezentacje traktują jak rozrywkę, bo w końcu to nic nie kosztuje. Tak tak. To się zdarza. My, Pośrednicy to doskonale wiemy .
Klienci też mają sporo żalu do Pośredników. Nie oddzwaniają. Nie wsłuchują się w potrzeby Klienta. Organizują prezentację w nieruchomościach, o których nic nie wiedzą. Czasami mylą adres. Czasami godzinę spotkania. Czasami spóźniają się na umówione spotkanie.
Lista grzechów po każdej że stron jest bardzo długa. Jak je wyeliminować? Myślę, że doskonałym sposobem jest współpraca z jednym Pośrednikiem, a nie nerwowe i chaotyczne wydzwanianie na każdą znaleziona w Internecie ofertę.
Zarezerwujmy sobie czas - w końcu wybór domu, mieszkania czy działki to nie zakup tenisówek w markecie. To poważna decyzja. Wymaga skupienia, zaangażowania i dla bezpieczeństwa, współpracy z kimś kto zna się na obrocie nieruchomościami i bezboleśnie przeprowadzi nas przez ten proces. Poświęćmy czas, aby spotkać się z pośrednikiem w jego biurze. Omówić szczegółowo czego szukamy. Zawrzeć umowę pośrednictwa i ustalić warunki współpracy.
Jeśli jasno ustalimy zasady, współpraca będzie zdecydowanie lepsza. Do czego wszystkich Klientów i Pośredników gorąco namawiam.